Karty graficzne

Złącza wyjścia

VGA (DE-15)

Video Graphics Array - standard kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.

Wraz z kartami wprowadzono nowe złącze monitorowe popularnie nazywane VGA. Jest to analogowe złącze DE-15.

Złącze DE-15

DVI

Digital Visual Interface - wprowadzony na rynek w 1999. Typ złącza cyfrowego. Wyróżnia się 3 typy:

  • DVI-I - przesyłające sygnał cyfrowy jak i analogowy
  • DVI-D - złącze cyfrowe
  • DVI-A - złącze anaglowowe

Typy złącz DVI.

S-Video

Gniazdo S-Video Out to wyjście sygnału wideo umożliwiające podłączenie telewizora. Na gnieździe podawany jest sygnał odseparowany – po oddzielnych żyłach sygnałowych przesyłana jest informacja o chrominancji (kolorze) i luminancji (jasności). Dzięki temu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku sygnału zespolonego.
Wyjście S-Video wykorzystuje gniazdo typu mini-DIN o 4 lub 7 pinach.


Gniazda S-Video

VIVO

Video in Video Out - interfejs umożliwiający dwukierunkową transmisję wygnału wideo za pomocą najczęściej 9-pinowego gniazda Mini-DIN, oraz specjalnego rozgałęźnika.

VIVO najczęścej można znaleźć w starych kartach graficznych z wyższej półki cenowej. Zazwyczaj VIVO obsługuje standardy kompozytowe, S-Video i kompotentowe jako wyjściowe, oraz kompozytowe i S-Video jako wejściowe. Za pośrednictwem VIVO można przesyłać jedynie sygnał wideo.

Kilka zastosowań VIVO:

  • Oglądanie na telewizorze materiałów dostępnych wyłącznie na komputer takich jak pobrane lub nagrane programy telewizyjne, filmy, cyfrowe zdjęcia itp.
  • Podłącznie konsoli do gier do komputera w sytuacji, gdy nie ma dostępu do telewizora, lub chce się nagrać przebieg gry.
  • Wykorzystywanie kopii zapasowej materiałów multimedialnych zakupionych na zapezpieczonych płytach DVD, podłączając odtwarzacz DVD bezpośrednio do komputera.
  • Oglądanie/nagrywanie multimediów innych urządzeń np. magnetowid, kameta itp.

Złącze VIVO

HDMI

High Definition Multimedia Interface - interfejs służący do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo.
HDMI pozwala łączyć ze sobą dowolne, zgodne ze standardem, urządzenia audio/wideo takie jak odtwarzacze DVD, Blu-ray, konsole gier, komputery, monitory i telewizory cyfrowe.

Typy złącz HDMI

DisplayPort

Uniwersalny interfejs cyfrowy opracowany przez VESA. Głównym założeniem nowego standardu jest połączenie komputer-monitor lub komputer-system kina domowego.

Standard umożliwia jednoczesną dwukierunkową wymianę informacji. Sygnał może być chroniony technologią DRM.

Połączenie DisplayPort i wyprowadzonej na zewnątrz magistrali PCI Express w jednym złączu tworzy interfejs Thunderbolt.

Złącze DisplayPort


Mini DisplayPort w PNY NVIDIA Quadro P1000

USB-C

USB Typu C wykorzystuje jeden z alternatywnych trybów o nazwie DisplayPort Alternate Mode, co pozwala na przesyłanie obrazu. USB-C stosuje się głównie do zastosowań VR. Niektóre nowsze monitory posiadają interfejs USB-C.

Złącze USB-C

Inne typy złącz

Typy magistrali

ISA

Industry Standard Architecture (standardowa architektura przemysłowa) – standard magistrali oraz złącza kart rozszerzeń dla komputerów osobistych, wprowadzona w wersji ośmiobitowej, w 1981 roku wraz z wprowadzeniem komputerów IBM PC obsługiwanych przez procesory z ośmiobitową zewnętrzną szyną danych Intel 8088. Magistrala została rozszerzona do standardu 16 bitowego w komputerach IBM PC/AT wyposażonych w procesor Intel 80286. Magistrala w wersji 16 bitowej była zgodna z 8 bitową, ale większa szybkość taktowania mogła powodować niepoprawność działania kart rozszerzeń.


16-bitowe złącza ISA

PCI

Peripheral Components Interconnect - 32-bitowa magistrala komunikacyjna do przyłączania kart rozszerzeń.
Interfejs PCI zastąpił ISA i jego rozszerzenia (VL - Vesa Local Bus) w latach 90., z korzyścią dla znacznie wyższej przepustowości. W przypadku kart graficznych PCI zostało zastąpione przez AGP.


Sloty PCI

PCI-X

Peripheral Component Interconnect eXtended – rozszerzenie magistrali PCI, wykorzystywane najczęściej w konstrukcjach systemów serwerowych.

Szyna danych tej magistrali oferuje transmisję danych rzędu 8 GB/s, czyli 15 razy szybciej niż najszybsze PCI. Magistrala ta jest wstecznie zgodna z PCI (zarówno stare karty pasują do nowych gniazd, jak i nowe karty do starych gniazd), istotne jest tylko dopasowanie napięciowe, jednak zastosowanie kluczy w slotach uniemożliwia pomylenie kart 1,5 V i 3,3 V.


Sloty PCI-X (2 pierwsze od góry)

AGP

AGP (ang. Accelerated Graphics Port, czasem nazywany Advanced Graphics Port) – zmodyfikowana magistrala PCI opracowana przez firmę Intel, zaprojektowana do obsługi kart graficznych. Jest to 32-bitowa magistrala PCI zoptymalizowana do szybkiego przesyłania dużych ilości danych pomiędzy pamięcią operacyjną a kartą graficzną. Wyparta została przez szybszą magistralę PCI Express.


Gniazdo AGP


PCI-Express

PCI Express (ang. Peripheral Component Interconnect Express), oficjalny skrót PCIe – połączenie Point-to-Point pozwalające na przesyłanie danych z dużą prędkością i instalację kart rozszerzeń na płycie głównej. Zastąpiło ono magistrale PCI oraz AGP. Istnieje możliwość wyprowadzenia interfejsu PCIe na zewnątrz.
Standard został opracowany przez firmy Compaq, Dell, Hewlett-Packard, IBM, Intel i Microsoft.

Formalnie PCI-Express ze względu na topologię Point-to-Point nie jest magistralą i jest niekompatybilne ze zwykłym PCI. Konstrukcja taka jednak eliminuje konieczność dzielenia pasma pomiędzy kilka urządzeń – każde urządzenie PCI-Express jest połączone bezpośrednio z samym kontrolerem. Sygnał przekazywany jest szeregowo w pełnym dupleksie za pomocą dwóch linii, po jednej w każdym kierunku, przy czym każda z nich tworzona jest przez parę przewodów. W zależności od konstrukcji danego urządzenia, możliwe jest używanie wielu takich linii jednocześnie.

Istnieje kilka wariantów łącza PCI Express – z 1, 2, 4, 8, 12 lub 16 liniami.


Przykłady magistrali PCI Express

Inne rodzaje magistrali