Karty graficzne

Budowa kart graficznych

GPU - Procesor graficzny

Graphics Processing Unit - główna jednostka obliczeniowa każdej karty graficznej.

Od jego wydajności zależy wydajność całego podsystemu graficznego w komputerze. Procesory graficzne są projektowane do współpracy z pamięcią RAM znajdującej się na kartach graficznych (np. GDDR5, HBM2). Dzięki technologiom CrossFire i SLI możliwa jest współpraca kilku procesorów graficznych równoczesnie na jednej platformie zwiększając przy tym wydajność całego systemu. Nie zawsze jest to w pełni obsługiwane.

Rozwiązaniem stosowanym przez wielu producentów płyt głównych jest instalacja procesora graficznego zintegrowanego z chipsetem na mostku północnym lub bezpośrednio w APU. Jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ jest wdrażane już przy produkcji płyt głównych, ale takie zastosowanie niesie ze sobą stosunkowo niską wydajność całego układu. Zintegrowana grafika wykorzystuje pamięć RAM, przez co może zmniejszać możliwości operacyjne głównego procesora.


Układ graficzny NVIDIA GeForce 6150 na płycie głównej ASUS M2NPV-VM

Chłodzenie

Radiator (heatsink) jest zamontowany na większości współczesnych kart graficznych. Zadaniem radiatora jest odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez procesor graficzny.

Wydajniejsze karty graficzne mają zamontowane zazwyczaj od 1 do 3 wentylatorów do chłodzenia radiatora. Nie wszystkie karty graficzne posiadają radiator bezpośrednio na procesorze graficznym. Sporo entuzjastów zastępuje je niestandardowymi chłodzeniami cieczą, aby jeszcze bardziej zmniejszyć wydzielanie ciepła i poprawić osiągi przy overclockingu.

Starsze karty graficzne z lat 80'tych i 90'tych nie wytwarzały zbyt wiele ciepła i nie potrzebowały montażu radiatora.

Customowy cooler ARCTIC Accelero Xtreme IV

Chłodzenie wodne NZXT Kraken X72

MSI Vega 64 Air Boost z "blowerem"

Pamięć ROM

Video BIOS lub firmware zawiera oprogramowanie do konfiguracji i sterowania kartą graficzną. Może zawierać informacje o taktowaniu pamięci, napięciach procesora graficznego, RAM'ie i innych parametrach, które mogą być dostosowane.

Niektóre karty graficzne posiadają przełącznik BIOS'u. Pomaga to przy różnych awariach jednego z nich. Popularne jest flashowanie jednego z BIOS'ów, aby osiągnąć lepsze wyniki w kopaniu kryptowalut (np. Ethereum, Monero).

Niektórzy użytkownicy kart graficznych RX Vega 56 z pamięciami Samsunga flashują BIOS z karty RX Vega 64 dla poprawy wydajności.


Przełącznik BIOS na karcie Sapphire Radeon RX 480 Nitro+

Pamięć RAM

Pojemność pamięci RAM w kartach ze średniej półki cenowej waha się od 3GB do 8GB. Około 2003 roku pamięć RAM w GPU była oparta na technologii DDR (Double Data Rate). W trakcie producenci przenieśli się na DDR2, GDDR3, GDDR4 (mało popularne, wykorzystywane tylko przez ATI), GDDR5, GDDR5X, GDDR6 oraz HBM i HBM2.


Pamięci GDDR5

RAMDAC

RAMDAC (RAM + Digital-to-Analog Converter) - przetwornik cyfrowo-analogowy odpowiedzialny za przekształcanie cyfrowych danych z pamięci obrazu na sygnał sterujący dla monitora analogowego.

W przypadku kart wyłącznie z wyjściem cyfrowym RAMDAC nie występuje.


Interfejsy

Strona o interfejsach znajduje się tutaj.